سابلیمیشن چیست !؟

تصعید یعنی تبدیل مستقیم ماده از حالت جامد به فاز گاز بدون اینکه از وضعیت فاز میانی مایع عبور کند. تصعید یک تبدیل فاز گرماگیر است که در دماها و فشارهای زیر نقطه سه گانه ماده در نمودار فازی آن انجام می گیرد. پروسه معکوس تصعید را عکس تصعید یا رسوبگیری می نامند.
در فشارهای عادی؛ اغلب ترکیبات شیمیایی و عناصر دارای سه حالت مختلف در دماهای مختلف هستند. در چنین موارد؛ برای تبدیل از حالت جامد به حالت گاز باید از وضعیت میانه یعنی مایع عبور کرد. اما توجه داشته باشید که فشار مورد نظر در اینجا فشار جزئی (یا فشار سهمی) ماده است نه فشار کل (مثل فشار اتمسفریک) از کل سیستم. بنابراین؛ همه جامداتی که دارای فشار بخار در یک دمای خاص باشند را می توان در هوا تصعید کرد (برای مثال یخ آب در دمای زیر صفر درجه سانتیگراد). برای برخی مواد؛ مثل کربن و آرسنیک؛ تصعید بسیار راحت تر از تبخیر از حالت مذاب می باشد چون فشار نقطه سه گانه آنها بسیار بالا می باشد بنابراین رساندن آنها به وضعیت مایع بسیار دشوار است.
تصعید به انرژی بیشتر نیاز داشته و یک واکنش گرماگیر است. برای محاسبه انتالپی تصعید (که به آن گرمای تصعید هم می گویند) باید انتالپی ذوب را با انتالپی جمع کنید.

دی اکسید کربن
دی اکسید کربن جامد (یخ خشک) در فشار اتمسفریک -78.5°C  (194.65 K,  -104.2°F) آماده تصعید می گردد. در این وضعیت CO₂ مایع را می توان در فشارها و دماهای بالاتر از نقطه سه گانه (5.2 atm, -56.4°C) بدست آورد.
آب
اما تصعید یخ و برف با سرعت کمتری و زیر دمای نقطه ذوب انجام می شود. در خشکاندن انجمادی؛ مواد آبگیری شده تا یخ زده شوند؛ برای این کار باید آب موجود در آنها تحت فشار کاهش یافته یا خلا تصعید گردد. آب شدن برف های یک پهنه پوشیده از برف در فصول سرد سال اغلب به دلیل تابش مستقیم خورشید بر لایه های سطحی برف است. فرساب ؛ پروسه ای است که شامل تصعید و فرسایش یخچال های طبیعی است.
خالص سازی (پالایش) تصعید
تصعید یکی از تکنیک هایی است که شیمیدان ها برای پالایش ترکیبات بکار می برند. اصولا برای این کار یک ماده جامد را در دستگاه تصعید قرار داده و تحت شرائط خلا حرارت می دهند. تحت این شرائط که فشار کاهش یافته است؛ ماده جامد تبخیر شده و بصورت یک ترکیب خالص بر روی سطح سرد شده (سابلیمیشن ) متراکم می شود. سپس رسوبات غیر تبخیر شده از همه ناخالصی ها برجای می مانند. زمانی که گرمایش متوقف شده و خلا برداشته شود؛ ترکیبات خالص شده را از سطح سرد کننده جمع آوری می کنند.

از رایج ترین کاربردهای این تکنیک در صنعت تبلیغات برای چاپ بر روی سطوح مختلف از قبیل سرامیک،پارچه،شیشه و … استفاده می شود.

کپی رایت : این مطلب بصورت انحصاری توسط تیم مدیریت گیفتو نوشته شده است ، کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز می باشد.